środa, 27 stycznia 2010

No cóż, trochę mi zeszło z tym jedzeniem. czasami nie mogę się oderwać. Ale tak to już jest. Nawet jeśli się dużo je to nie znaczy, że będziemy grubi.
Dziś dalszy ciąg o tym jak to jest z otyłością. Zacytuję chyba w całości rozdział o otyłości z książki "Homotoksykologia kliniczna". Poczytajcie i powiedzcie czy to jest komukolwiek przydatne, czy pomaga uniknąć tego koszmaru.

"Definicja. Jest to nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organizmie. O otyłości mówi się, gdy masa ciała przekracza należną (Wynikająca z tabel wzrostu i masy) o ponad 20%. Może być łagodna (20-40% nadwagi), umiarkowana (41-100% nadwagi) i ciężka (>100% nadwagi)
Przyczyna otyłości nie jest znana, ale w mechanizmach powstawania i rozwoju nadwagi najistotniejszą rolę zawsze odgrywa pobieranie nadmiaru energii (w spożywanych pokarmach) w stosunku do wydatków organizmu.. Siedem grup czynników może się przyczynić do powstania otyłości. Masa ciała podlega fizjologicznej regulacji, a przekroczenie jej progu ma prowadzić do powstania otyłości.
Na równowagę stanów sytości i głodu wpływają czynniki:
-genetyczne-oddziałujące na regulację tempa metabolizmu i sprawność energetyczną ustroju
-społeczne, etniczne, religijne
-hormonalne, i metaboliczne
-rozwojowe-nadmiar tkanki tłuszczowej może być skutkiem zwiększenia rozmiaru adipocytów (otyłość hipertroficzna), zwiększonej ich liczby (otyłość hiperplastyczna) lub też obu tych składowych (otyłość hipertroficzno-hiperplastyczna). Zwykle występują postacie mieszane, jakkolwiek otyłość rozpoczynająca się w wieku młodzieńczym ma często charakter hiperplastyczny
-aktywność fizyczna- jej brak predysponuje do rozwoju otyłości
-uszkodzenia mózgu, szczególnie podwzgórza
Głównym klinicznym objawem otyłości jest wzrost masy ciała i duża ilość tkanki tłuszczowej. Ucisk na klatkę piersiową i na przeponę może doprowadzić do zmniejszenia wydolności oddechowej i wystąpienia duszności wysiłkowej.
W następstwie otyłości dochodzi do zmian w układzie ruchu (zwyrodnienia kostno stawowe), skórnych, zwyżki ciśnienia tętniczego, niewydolności krążenia i choroby wieńcowej. Zaburzeniom może też ulec cykl menstruacyjny, wzrasta skłonność do cukrzycy typu II i hyperlipidemii.
Każdy rodzaj otyłości to choroba zagrażająca życiu. Medycyna akademicka zaleca różne rodzaje diety, modyfikacje zachowania (proces jedzenia, organizacja posiłków, samokontrola, analiza behawioralna, psychoterapia, edukacja) i zwiększenie aktywności fizycznej. W nadzwyczajnych przypadkach sugeruje się też leczenie chirurgiczne (zmniejszenie objętości żołądka). Podaje się także środki zmniejszające apetyt. Ale to wszystko są półśrodki.
Leki antyhomotoksyczne: Strumeel forte N, Hormeel, Graphites-Homaccord. Można też stosować Lymphomyosot, traumeel, Adeps siulus-Injeel (forte) w celu oczyszczenia z tłuszczu tkanki łącznej oraz Coenzyme compositum i Ubichinon compositum."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin